Skip to content

Petaflop.hu

A gondolkodás új dimenziója – tech hírek és fejlesztések

Menu
  • Címlap
  • Elektronika
  • Szoftver
  • Innovációk
  • VR/AR
  • AI Toolkit
Menu

A Petaflop-korlát áttörése

Posted on 2023.01.11.

A legtöbb ember a „flop” szót olyasmire asszociálja, amit egy nyúl füle csinál, vagy amit ők maguk csinálnak a kanapén egy nehéz munkanap után. A számítástechnikai nyelvben azonban a FLOPS a lebegőpontos műveletek másodpercenkénti rövidítése – ez a számítási teljesítmény és sebesség kritikus mérőszáma.

Egy gigaflop egymilliárd lebegőpontos művelet másodpercenként, egy teraflop egy billió, egy petaflop pedig egy kvadrillió. A FLOPS különösen fontos, ha nagy teljesítményű számítástechnikáról beszélünk.

Amióta az IBM a huszadik század első napjaiban elkezdett üzleti gépeket készíteni, a cél mindig az volt, hogy segítsék az ügyfeleket a hatékonyság és a sebesség növelésében, hogy javítsák az eredményt. A lyukkártyáktól a szalagokon át az elektromos írógépekig – minden a termelékenység növeléséről szólt.

Ám amikor megjelentek a mai számítógépek, majd az Internet, valami új jelent meg: az adatok. És azóta az adatok mennyisége és az adatforrások száma exponenciálisan nőtt minden nap, hónapban és évben – és nincs jele a lassulásnak. Ez a „Big Data” korszaka.

Szerencsére a nagy teljesítményű számítástechnika megjelenésével olyan rendszereink vannak, amelyek képesek elképesztő mennyiségű adat kezelésére olyan feldolgozási időkben, amelyek néhány éve még elképzelhetetlennek tűntek.

Sokáig a nagy teljesítményű számítástechnika következő döntő mérföldkövének tekintették, hogy a petaflop elérése – egy kvadrillió vagy ezer billió számítás másodpercenként – volt a célja a vezető tudományos, műszaki és katonai szervezeteknek az Egyesült Államokban, Japánban, Kínában és az Egyesült Államokban. Európai Únió. Az egyre inkább adatvezérelt világban ezen entitások mindegyike a szuperszámítástechnikai képességeket a nemzetgazdasági versenyképesség szimbólumának tekintette.

A legelső, aki elérte ezt a mérföldkövet, az IBM Roadrunner szuperszámítógépe volt 2008-ban – így nevezték el Új-Mexikó állammadaráról, ahol az ügyfél, a Los Alamos National Laboratory található. A 133 millió dolláros fejlesztést követően a Roadrunner gépet elsősorban titkos katonai problémák megoldására használják, hogy az ország nukleáris fegyvereinek készletei továbbra is megfelelően működjenek, ahogy öregszik. Ezenkívül szimulálja a fegyverek viselkedését a másodperc első töredékében egy robbanás során.

A Roadrunner gép volt a legelső „hibrid” szuperszámítógép, ami azt jelenti, hogy két különböző típusú processzorarchitektúrát tartalmaz – az IBM PowerXCell™ 8i chipet, egy továbbfejlesztett Cell Broadband Engine™ chipet, amelyet eredetileg videojáték-platformokhoz fejlesztettek ki – és x86 processzorokat másik beszállító. A 12 960 PowerXCell processzort gyorsítóként vagy turbófeltöltőként használják a számítások egy részéhez.

A Roadrunner fejlesztése 2002-ben kezdődött, és 2006-ban került az internetre. Egyedülálló kialakítása és összetettsége miatt három szakaszban készült el. Az IBM Poughkeepsie-i (NY) létesítményében összeszerelt és tesztelt Roadrunner szuperszámítógép számos IBM BladeCenter ® állványa és szekrénye egy közepes méretű raktár alapterületét foglalta el az ügyfélnek történő szállítás előtt. Végül 21 nyerges pótkocsira lenne szükség ahhoz, hogy Los Alamosba szállítsák.

Érdekes kontrasztban azonban a legtöbb hagyományos szuperszámítógép-konstrukcióval összehasonlítva a Roadrunner gép hibrid formátuma szó szerint elszívja az energiát (2,35 megawatt), és wattonként 437 millió számítást teljesít. Ez fele volt annak a teljesítménynek, amely a legközelebbi versenytárs működéséhez szükséges volt, amikor elérte a petaflop mérföldkövet.

Az IBM és mások által épített többi szuperszámítógép azóta elérte a petaflop határt, de a Roadrunner szuperszámítógép volt az első.

Most az exascale számítástechnika felé tart a verseny – ezerszeres növekedést kell elérni új technológiák, például fényimpulzusok vagy nanoméretű széncsövek használatával, hogy túllépjünk a mai chipeken és összekapcsolásokon.

Az IBM Research közelmúltbeli bejelentései a CMOS Integrated Silicon Nanophotonics kapcsán segíthetik az IBM-et, hogy átvegye a vezetést ebben a versenyben. Ez az új exascale technológia elektromos és optikai eszközöket integrál ugyanazon a szilíciumdarabon, lehetővé téve, hogy a számítógépes chipek fényimpulzusok segítségével kommunikáljanak – elektromos jelek helyett –, ami kisebb, gyorsabb és energiahatékonyabb chipeket eredményez, mint a hagyományos technológiákkal lehetséges.

Az optikai eszközök és funkciók közvetlenül egy szilícium chipbe történő integrálásával, amely lehetővé teszi a jelenlegi feldolgozási teljesítmény 10-szeresét, a feldolgozási teljesítményre és sebességre vonatkozó jelenlegi szabályok és korlátozások újraírásra kerülnek. A nagyteljesítményű számítástechnika új generációja születik, az IBM ismét új utat tör a tudomány és az üzlet metszéspontjában.

Vélemény, hozzászólás? Válasz megszakítása

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Legutóbbi bejegyzések

  • Próbálja ki a Google új A.I.-zeneszolgáltatását: Itt van, hogyan
  • Az A.I. felemelkedése a zeneiparban. Kell-e aggodnunk?
  • A mesterséges inteligencia (M.I.) lehetséges veszélyei
  • Mi az A.I. jövője?
  • Hogyan változtathatja meg az A.I. a munka jövőjét?
300x300

Petaflop.hu

A Petaflop magazin célja, hogy a legújabb technológiai fejleményekről, trendekről és innovációkról tájékoztassa az olvasóit. A magazin lehetővé teszi, hogy az olvasók megértsék és elmélyüljenek a technológia által kínált lehetőségekben és kihívásokban, valamint segít nekik a döntéshozatali folyamatokban, amikor a technológiai eszközöket és szolgáltatásokat használják. A magazin célja az is, hogy olvasóit inspirálja, hogy a technológiai újdonságokat és fejlesztéseket alkalmazni tudják saját életükben és munkájukban.

  • AI Toolkit
  • Big Tech
  • Egyéb kategória
  • Elektronika
  • Innovációk
  • Kiemelt
  • Szoftver
  • VR/AR

Kapcsolat

info@petaflop.hu
©2023 Petaflop.hu | Design: Newspaperly WordPress Theme