Skip to content

Petaflop.hu

A gondolkodás új dimenziója – tech hírek és fejlesztések

Menu
  • Címlap
  • Elektronika
  • Szoftver
  • Innovációk
  • VR/AR
  • AI Toolkit
Menu

Mi az A.I. jövője?

Posted on 2023.05.23.

A mesterséges intelligencia a közeljövőben

A generatív mesterséges intelligenciák már képesek kérdésekre válaszolni, verseket írni, számítógépes kódot generálni és beszélgetéseket folytatni. Ahogy a “chatbot” is sugallja, először beszélgetéses formátumokban, mint a ChatGPT és a Bing, kerülnek bevezetésre.

De ez nem tart sokáig. A Microsoft és a Google már bejelentette, hogy ezeket az AI-technológiákat be kívánja építeni termékeibe. Lehetőség lesz velük megírni egy e-mail vázlatát, automatikusan összefoglalni egy megbeszélést, és sok más klassz trükköt bevetni.

Az OpenAI egy A.P.I.-t, azaz alkalmazásprogramozási interfészt is kínál, amelyet más technológiai cégek is használhatnak arra, hogy a GPT-4-et beépítsék alkalmazásaikba és termékeikbe. És egy sor olyan cégtől, mint az Instacart, az Expedia és a Wolfram Alpha, olyan bővítményeket hozott létre, amelyek kibővítik a ChatGPT képességeit.

A mesterséges intelligencia középtávon

Sok szakértő úgy véli, hogy az A.I. egyes munkavállalókat, köztük az orvosokat, ügyvédeket és számítógépes programozókat minden eddiginél produktívabbá teszi majd. Ugyanakkor úgy vélik, hogy egyes dolgozókat fel fognak váltani.

“Ez olyan feladatokat fog érinteni, amelyek ismétlődőbbek, sablonosabbak, általánosabbak” – mondta Zachary Lipton, a Carnegie Mellon professzora, aki a mesterséges intelligenciára és annak a társadalomra gyakorolt hatására szakosodott. “Ez felszabadíthat néhány olyan embert, aki nem jó az ismétlődő feladatokban. Ugyanakkor veszélyt jelent azokra az emberekre, akik az ismétlődő részre specializálódnak”.

Az ember által végzett munkák eltűnhetnek a hangról szövegre történő átírásból és fordításból. A jogi területen a GPT-4 már most is elég jártas ahhoz, hogy az ügyvédi vizsgán átmenjen, a PricewaterhouseCoopers könyvelőcég pedig azt tervezi, hogy egy OpenAI-alapú jogi chatbotot vezet be a munkatársai közé.

Ugyanakkor olyan cégek, mint az OpenAI, a Google és a Meta olyan rendszereket építenek, amelyek segítségével azonnal képeket és videókat lehet generálni, egyszerűen leírva, hogy mit szeretnénk látni.

Más cégek olyan robotokat építenek, amelyek valóban úgy tudják használni a weboldalakat és szoftveralkalmazásokat, mint az emberek. A technológia következő fázisában az M.I.-rendszerek online vásárolhatnának karácsonyi ajándékokat, bérelhetnének embereket kisebb ház körüli munkákra, és nyomon követhetnék a havi kiadásokat.

Mindez már sok minden, amire érdemes gondolni. De a legnagyobb probléma talán ez lehet: Mielőtt még felfoghatnánk, hogy ezek a rendszerek milyen hatással lesznek a világra, még nagyobb hatalmat kapnak.

A mesterséges intelligencia hosszú távon

Az olyan cégek, mint az OpenAI és a DeepMind, a Google anyavállalat tulajdonában lévő laboratórium számára az a terv, hogy ezt a technológiát olyan messzire tolják, ameddig csak lehet. Azt remélik, hogy végül megalkotják azt, amit a kutatók mesterséges általános intelligenciának vagy A.G.I.-nek neveznek – egy olyan gépet, amely képes mindenre, amire az emberi agy képes.

Ahogy Sam Altman, az OpenAI vezérigazgatója három évvel ezelőtt mondta: “A célom az, hogy széles körben hasznos A.G.I.-t építsek. Azt is megértem, hogy ez nevetségesen hangzik”. Ma már kevésbé hangzik nevetségesen. De még mindig könnyebb mondani, mint megtenni.

Ahhoz, hogy egy mesterséges intelligencia A.G.I.-vé váljon, a fizikai világ megértésére lesz szükség. És nem világos, hogy a rendszerek képesek lesznek-e megtanulni az emberi gondolkodás és józan ész hosszának és szélességének utánzását azokkal a módszerekkel, amelyek olyan technológiákat eredményeztek, mint a GPT-4. Valószínűleg új áttörésekre lesz szükség.

A kérdés az, hogy valóban azt akarjuk-e, hogy a mesterséges intelligencia ilyen erős legyen? Egy nagyon fontos kapcsolódó kérdés: Van-e mód arra, hogy ezt megakadályozzuk?

Cade Metz

Március 31, 2023

Vélemény, hozzászólás? Válasz megszakítása

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Legutóbbi bejegyzések

  • Próbálja ki a Google új A.I.-zeneszolgáltatását: Itt van, hogyan
  • Az A.I. felemelkedése a zeneiparban. Kell-e aggodnunk?
  • A mesterséges inteligencia (M.I.) lehetséges veszélyei
  • Mi az A.I. jövője?
  • Hogyan változtathatja meg az A.I. a munka jövőjét?
300x300

Petaflop.hu

A Petaflop magazin célja, hogy a legújabb technológiai fejleményekről, trendekről és innovációkról tájékoztassa az olvasóit. A magazin lehetővé teszi, hogy az olvasók megértsék és elmélyüljenek a technológia által kínált lehetőségekben és kihívásokban, valamint segít nekik a döntéshozatali folyamatokban, amikor a technológiai eszközöket és szolgáltatásokat használják. A magazin célja az is, hogy olvasóit inspirálja, hogy a technológiai újdonságokat és fejlesztéseket alkalmazni tudják saját életükben és munkájukban.

  • AI Toolkit
  • Big Tech
  • Egyéb kategória
  • Elektronika
  • Innovációk
  • Kiemelt
  • Szoftver
  • VR/AR

Kapcsolat

info@petaflop.hu
©2023 Petaflop.hu | Design: Newspaperly WordPress Theme