A mesterséges intelligencia területén mostanában sok minden történik. Ez a zenére is vonatkozik, mind a zeneszerzés, mind a zenei produkció tekintetében. Elég sok művész, aki eltávolodott a manuális zeneszerzéstől, most már mesterséges intelligenciát használ a produkciós folyamatban. A zeneszerzői alkalmazásoktól és a mastering platformoktól kezdve a dalazonosító eszközökön át a személyre szabott lejátszási listákig az AI megváltoztatja a zene létrehozásának és hallgatásának módját. A jövő ígéretes technológiája még gyerekcipőben jár, pedig már régóta köztünk van.
Némi magyarázat a mesterséges intelligenciáról.
Sokan megdöbbennek a “mesterséges intelligencia” kifejezés hallatán, hiszen egy gép nem lehet intelligens! Filozófiai értelemben nem is lehet az, hiszen mindig csak annyira okos, mint az ember, aki tervezte. Még az öntanuló rendszerek is csak az emberek által összeállított információkat kapják, és csak az emberi értékelésekre támaszkodhatnak. Egy mesterséges intelligenciából hiányzik – legalábbis eddig – a szabad akarat és a saját ízlése szerinti értékelés. Nincs saját tudata, bár a tudósok már erről is vitatkoznak. Azonban, ha az intelligenciát úgy értelmezzük, mint a feladatok gondolkodással történő megoldásának puszta képességét, akkor egy mesterséges intelligencia erre mindenképpen képes.
AI: Felismeri a lehetőségeket, megragadja a lehetőségeket.
A mesterséges intelligencia segítségével új zenét lehet komponálni, egyedi mashupokat lehet létrehozni, és robotszínészek/avatárok létrehozásában is segíthet. A terep, amelyen a mesterséges intelligencia új dolgok létrehozására használható, egyszerűen határtalan, és a lehetőségek végtelenek – mindig a fent említett, a programozás vagy az emberi információszolgáltatás által szabott korlátok mellett. Az AI képes arra is, hogy előre meghatározott érzelmekkel rendelkező dalszövegeket hozzon létre, eddig ismeretlen zenei műfajokat alkosson, és a zene határait kutassa.
Az egyik további előnye, hogy az AI által támogatott dalszerzés – a “digitális dobozból” érkező, olykor igen szokatlan javaslatokkal – potenciálisan enyhítheti az írói blokkokat. A részben öntanuló algoritmusokon alapuló zene olyan, mintha egy olyan digitális horizont felé indulnánk, amelynek titkai jelenleg még mélyen rejtve vannak. Az egyetlen módja annak, hogy megtudjuk, mit tartogat a jövő, az, ha tovább folytatjuk a munkát.
A mesterséges intelligencia hatás a zeneiparra az elmúlt években
Tény, hogy a mesterséges intelligencia hatása a zenére egy homályos, de már nem teljesen új téma. Sőt, a mesterséges intelligencia már évek óta mutatja a hatását a zeneiparon belül. Az AI által generált mindfulness ambient zene, a tartalomkészítőknek szóló jogmentes zenei generálás, valamint az automatizált keverés körülbelül fél évtizede jelentős iparágakká érett.
Hasonlóképpen a streamingszolgáltatások ajánlórendszerei is AI-algoritmusokon alapulnak. A mesterséges intelligenciát például a zene és annak sajátos jellemzőinek elemzésére, a minták azonosítására és az ezek alapján történő személyre szabott zenei ajánlások bevezetésére használják. Az AI és a gépi tanulás már régóta megváltoztatta a zeneipar arcát. Soha nem volt még ilyen egyszerű kellemes zenét létrehozni és hallgatni.
Az aggodalmak érthetőek, de a félelmek általában alaptalanok.
Az biztos, hogy vannak potenciális kockázatok. A legfőbb félelmek közé tartozik, hogy a mesterséges intelligencia által vezérelt zene elavulttá teheti az emberi zenészeket és dalszerzőket, lecserélve, és ezzel munkanélkülivé téve őket. Ezeket a félelmek azonban alaptalannak tűnnek. Végül is van egy dolog, amire a mesterséges intelligencia nem képes: Kreatívnak lenni, mint egy zenész. Az az aggodalom, hogy a mesterséges intelligenciával előállított zene az ismétlődő hangzások vagy stílusok miatt a hallgatók túltelítődéséhez vezethet, szintén meglehetősen alaptalannak tűnik. Elvégre továbbra is mindenki maga dönt a saját zenei ízléséről. Ha egy műfajt potenciálisan eláraszt a monotónia, a fogyasztók automatikusan elfordulnak, de nem utasítják el teljesen a zenét. Ennek fényében a mesterséges intelligencia a legjobb esetben is csak önmagának a túltelítődéséhez vezethet.
Joe Gresity, január 20. 2023